Az alábbiakban néhány hasznos információ megismerésére van lehetőség, valamint szakmai anyagokat is összegyűjtöttünk, ezeket a letöltés gombra kattintva tudják elmenteni.
Ezek elsősorban a polisztirol beton / könnyűbetonnal illetve egyéb könnyűadalékos betonokkal kapcsolatosan adnak támpontokat.
Néhány tény a polisztirol-gyöngy alkalmazásáról és felhasználásáról
A polisztirolt – mint alapanyagot, kedvező tulajdonságai miatt – nagyon sokféleképpen használja fel az ipar.
Leggyakrabban csomagolóanyagként, tér- és vázkitöltőként vagy hőszigetelési rendszerek alapanyagaként találkozhatunk vele.
A polisztirol-gyöngyök gyakorlatilag levegővel “töltött” gömb alakú részecskék.
Alapvetően 3-féle típusát ismerhetjük a mindennapokban:
- EPS (Expanded PolyStyrene): különböző szemcseméretű, nagy levegőtartalmú gömbalakú részecskék kis fajsúlyú és nagy térfogatú halmaza, ezt a fajta PS-t alkalmazzák leginkább csomagoló- és szigetelőanyagként.
- XPS (Extruded PolyStyrene): préseléssel előállított táblázott szigetelőanyagok, elsősorban lépésálló vagy szerkezeti szigetelőanyagként alkalmazzák. Jellemzően nagyobb sűrűségű mint az EPS.
- PPS (Prepuff PolyStyrene): polisztirol-hulladékok újrafeldolgozása során előállított – főként felületbevonati anyagként – alkalmazott alapanyag.
Akár csomagolóanyagként, akár szigetelőanyagként kerülnek alkalmazásra/felhasználásra, a legtöbb műanyaghoz hasonlóan problémát okoz a belőlük keletkezett hulladékok tárolása, feldolgozása. Napjainkban szerencsére egyre több országban tiltják be a közvetlen/közvetett elégetésüket és külön figyelmet fordítanak az újrafeldolgozásukra, újrahasznosításukra.
Építőipari alapanyagként elsősorban az újrahasznosított polisztirol-gyöngy kerül alkalmazásra. Felhasználásukat jelentősen korlátozza a tény, hogy a belőlük készíthető anyagok (habarcsok, betonok) gyenge mechanikai jellemzőkkel rendelkeznek, bár hőszigetelőképességük nagyon jó.